Jak dávkovat protein

protein
Protein je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších potravinových doplňků všech sportovců navštěvujících posilovny. Jeho užívaní vám pomůže poměrně snadno doplnit potřebné makroživiny do jídelníčku. Jakým způsobem je však nejvhodnější ho dávkovat? Na to se podíváme v následujícím článku.

Obsah bílkovin je klíčový

Každý proteinový přípravek obsahuje rozdílné množství bílkovin, proto je nutné pro výpočet správné dávky vycházet právě z této hodnoty. V případě proteinového prášku s obsahem 75 % bílkoviny budete muset konzumovat větší množství než v případě požití proteinu, jehož bílkovinná složka je zastoupena 90 %.

Doporučené dávkování

Výrobce proteinu vždy uvádí jeho doporučené dávkování a také doporučenou velikost jedné dávky. Řídit se tímto dávkováním je samozřejmě vhodné, nicméně nemusí to zcela odpovídat vašim osobním preferencím a cílům. Za prvé se dávky bílkovin potřebné pro správné fungování těla velmi liší podle věku, pohlaví nebo životního stylu a za druhé záleží na vašem jídelníčku a aktuálních hodnotách přijímaných ze stravy během celého dne.

Doporučená denní dávka příjmu bílkovin

Doporučená denní dávka bílkovin je velmi variabilní. Pohybuje se v rozmezí 0,5 – 2,5 gramu na kilogram tělesné váhy. Právě z této hodnoty by měl probíhat váš výpočet dávkování proteinu.

Ideální postup je takový, že si prostřednictvím vaší doporučené denní dávky vypočítáte správnou hodnotu přijímaných bílkovin a posléze se jí snažíte naplnit z normální stravy. Pokud se vám to nedaří nebo je pro vás protein z nějakého důvodu pohodlnější volbou, pak by se jeho dávka měla odvíjet právě podle aktuálního stavu vašeho jídelního plánu.

Je tedy možné konstatovat, že univerzální velikost vhodné dávky proteinu není možné stanovit, záleží na vašich cílech, preferencích, věku, pohlaví a mnoha dalších faktorech. Pokud se však budete držet výše zmíněného, měli byste svoji ideální dávku poměrně snadno stanovit.