Jak se vypořádat s pracovním stresem a napětím?

Ať se jedná o práci prováděnou v kancelářských prostorách či v průmyslových halách, všude se najdou lidé, kteří jsou ve stresu v pracovní době. Procento takových lidí je velmi vysoké a stále roste. Proč tomu tak je? Pracovní stres má bohužel nejen vliv na odvedenou práci, psychický stav, ale také hraje velmi důležitou roli v našem zdraví.

Lidé, kteří jsou pod velkým napětím, často trpí nachlazením či dokonce při dlouhodobějším stresu srdečními chorobami až metabolickými poruchami. Stres v práci je v dnešní době tak běžný, že může být velmi složité najít jinou práci, ve které byste byli bez stresu. Proto bude realističtější naučit se se stresem manipulovat a eliminovat jej na minimum. Jak na to? Níže pro vás máme pět technik, díky kterým pracovní stres snížíte na minimum.

stres
Každý se setkává s pracovním napětím

Odbourejte psychické napětí pomocí cvičení

Cvičení uvolňuje v těle chemikálii zvanou “endorfin”, která uvolňuje stres a napětí. Pokud vás přepadne chvíle stresu během pracovní doby, doporučujeme okamžitý pohyb. Vstaňte a běžte se protáhnout, klidně i běhejte na místě, tančete po kanceláři. Jednoduše se snažte co nejvíce pohybovat a rozproudit tak krev ve vašem těle. Uvidíte, že se budete cítit lépe a šťastněji. Také nezapomeňte dobře dýchat. Hluboký nádech je velmi důležitý relaxaci při stresu.

Jezte kvalitnější jídlo

Víme, že v dnešní době je kvalitnější jídlo velmi složité a diskutované téma. Lidé žijí ve shonu, a proto se většina z nás nechává strhnout různými fastfoody a průmyslově zpracovanými potravinami ze supermarketů. Takové jídlo našemu tělu nepřispívá, naopak při každodenním pojídání těchto potravin se můžeme cítit úzkostně a dokonce i naše pozornost může být o hodně horší. Tomuto stavu můžete jednoduše zabránit. A to tak, že budete jíst doma vařené jídlo, více ovoce a zeleniny, také nezapomínejte na ryby a některé ořechy. Se správným stravováním se vaše tělo lépe vypořádá se stresovou situací.

Poslouchejte hudbu

Jestliže máte možnost během své pracovní doby poslouchat hudbu, využijte toho. Nasaďte si sluchátka a poslouchejte nějakou lehkou hudbu. Doporučujeme akustickou hudbu či relaxační, která nejen uvolní váš mozek tím, že odstraní stres, ale také poskytne potřebnou motivaci k dokončení daného úkolu. Někdo miluje symfonii, akustický zvuk, jiní zase zvuky moře či přírody, které s vámi dokáží zázraky.

Smějte se a usmívejte se co nejvíce to jde

Ne, neděláme si z vás legraci. Opravdu vám smích a časté usmívání může pomoci se stresem na pracovišti. Vědci zjistili, že psychické zdraví a mozek jsou v nemalé míře propojeny s výrazy obličeje. Když jste ve stresu, cítíte nervozitu, vaše obličejové svaly jsou strnulé. Pokud se v této nepříliš příjemné situaci pokusíte nějak rozveselit – vzpomenout si na příjemnou vzpomínku a usmějete se, vaše svaly se odblokují a způsobí příjemné uvolnění.

Buďte v pohodlí

Dalším takovým překvapivým vyvolávačem stresu při vykonávání práce je fyzické nepohodlí. Zažíváte stres již po několika minutách v práci? Čím to může být způsobeno? Na vině bude kancelářská nepohodlná židle. Pokud často sedíte a máte málo pohybu i po pracovní době, brzo vás začnou obtěžovat bolesti spodní části zad, které vedou k nepohodlí, stresu a následnému nesoustředění. Dokonce i některé drobnosti vás mohou frustrovat. Mezi ně patří například kancelářský hluk. Snažte se zajistit, abyste pracovali z tichého a pohodlného pracovního prostoru. K tomu vám může pomoci právě uklidňující hudba a nové kancelářské křeslo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

3 tipy, jak posílit svou imunitu

So Bře 21 , 2020
Silnou imunitu chceme nyní každý. I přesto, že vytvoření silné imunity zabere nějaký čas a nestane se to zázrakem přes noc, pokud nezačnete dnes, nikdy […]
immunity, jak posílit svou imunitu