Kreatin – je dusíkatá organická kyselina, která se běžně vyskytuje u všech obratlovců. Nejvyšší koncentraci v lidském organismu dosahuje přímo ve svalové tkáni. Svůj název tato kyselina získala z řeckého slova „kreas“, což znamená maso. Je důležité se zmínit o tom, že kreatin je derivátem aminokyselin glycin, arginin a methionin a kosterní svalstvo našeho organismu obsahuje 95 % veškerého kreatinu.

        Účinek č.1. – Kreatin zvyšuje svalovou hypertrofii/svalovou sílu.

V nedávné studii bylo zjištěno, že kreatinový doplněk strávy muže zvýšit syntézu myosinu – fibrilárního proteinu, který je jednou z hlavních složek svalových vláken. Další studie zjistila, že kreatin je schopen pomoct těm, kteří mají problémy s náhlou ztrátou svalové hmoty. Na jednu stránu múže být učinek kreatinu na svalová vlákna vysvětlen tím, že je schopen navíc zadržovat  vodu. Biopsie však odhalila skutečné zesílení samotných svalových vláken a ne pouze zvětšení objemu sarkoplasmy.

         Účinek č.2. – Kreatin zvyšuje aktivitu IGF-1.

Ukázalo se, že kreatin je schopen stimulovat aktivitu IGF-1 (insulin-like growth factor 1) – hormon, který zlepšuje podmínky pro růst svalů. Ve studiích bylo spozorováno, že sportovci, kteří užívali doplňky kreatinu mají aktivitu IGF o 30 % vyšší.

         Účinek č.3. – Zabraňuje ztrátě svalové hmoty související s věkem.

Kreatin napomáhá zvyšovat a udržovat metabolicky aktivní svaly, což je téma aktuálnější zvlášt‘ ve starším věku, kdy převládají procesy dehydratace celého organismu. Zvyšuje metabolismus i přímo, vlastně zvýšením hydratace svalových buněk. Dobré hydratovaná buňka je více metabolická, spálí více kalorií a je více práceschopná.

         Účinek č.4. – Kreatin „nepřímo“ pomáhá zhubnout. 

Pro výrazněší efekt od cvičení v posilovně nebo venku (workout) potřebujeme pracovat na vyšších pulzech a s větší intenzitou, což znamená, že musíme udělat více opakování a sérií a zároveň zkrátit pauzy mezi sérií. Tohoto právě lze dosáhnout suplementací kreatinu, který signifikantně zvyšuje anaerobní sílu a výkonnost, tímto se zvýšuje i celkový tréninkový objem.
• Vhodné je pro snížení váhy kombinovat kreatin s L-carnitinem a správnou výživou. 

Dávkování: jestli se jedná o kreatin monohydrát (podle mě je nejúčinnější formou kreatinu), doporučuji dávkování bez nasycovací fáze – 3 – 5 mg/denně, při těžším tréninku – až 10 mg/denně. Suplementace kreatinu je vhodná spolu s menším množstvím sacharidů cca 1 hodinu před tréninkem.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

10 tipů, jak být šťastnější :)

Ne Čvn 9 , 2019
Život se neskládá jenom z povinností a rutiny, každý se snaží ziskat svou harmonií a svým způsobem bojovat o štěstí a pozitivní naplnění života. Každý […]
10 tipů jak býz štástnější